Brodzik płaski czy głęboki

Funkcjonalne urządzenie łazienki wymaga, aby korzystanie z prysznica było wygodne, bezpieczne i przyjemne dla wszystkich domowników.  Kabina prysznicowa i brodzik tworzą całość. Brodziki mają różne kształty, wielkości i głębokości. Jaki brodzik sprawdzi się w małej, a jaki w większej łazience? Oferta brodzików jest olbrzymia. Różnią się nie tylko kształtem i rozmiarem, ale także materiałem, z którego zostały wykonane.

Kryteria wyboru brodzika

Najważniejszym kryterium przy wyborze brodzika jest wielkość łazienki.  Nie ma większych problemów w przypadku dużej łazienki – można zamontować każdy brodzik– płaski, głęboki, mniejszy, większy, o dowolnym kształcie. Kłopot mają właściciele małych łazienek, gdzie każdy fragment przestrzeni jest na „wagę złota”. Następnym ważnym aspektem przy wyborze brodzika jest wiek i sprawność osób, które będą z niego korzystały. Dla osób starszych lepsze będą brodziki niższe. Z kolei do kąpania dzieci do lat 5 przyda się brodzik głębszy. Przy mniejszych powierzchniach polecany jest brodzik narożny, półokrągły, kwadratowy. Brodziki mogą być wykonane z akrylu, stali emaliowanej, kamienia, kompozyt, ceramiki.

Wymiary brodzika

Przy wyborze brodzika kluczową rolę odgrywają jego rozmiary. Są istotne ze względu na wielkość łazienki oraz wygodę i funkcjonalność brodzika. Standardowe brodziki  mają wymiary: 80×80 i 90×90 cm. W sprzedaży oferowane są  też brodziki asymetryczne, np. 80×120 cm. Do kąpania dzieci, dla osób dobrze zbudowanych i seniorów najlepsze są trochę większe brodziki – zapewnia to wygodę podczas kąpieli. Brodziki mają głębokość 45, 15, 33, 5, 30 cm. Wyższy brodzik jest idealny do kąpania psa lub dziecka. Szczególnie polecane są w takiej sytuacji brodziki asymetryczne. Wymagają one dużo miejsca w łazience. Z kolei płytkie brodziki nadają łazience nowoczesnego wyglądu i optycznie powiększają przestrzeń. Dostępne są dwie wersje: montowane na podłodze i wpuszczane w podłoże. Brodziki płytkie ułatwiają odpływ wody oraz są idealne dla osób starszych, nie sprawiają problemu przy wchodzeniu i wychodzeniu. Zazwyczaj są tańsze od brodzików głębokich.

Elementy dodatkowe w brodziku

Niektóre modele brodzików mają specjalne udogodnienia, które sprawiają, że kąpiel staje się przyjemniejsza dla każdego użytkownika. Duże brodziki mają wbudowane siedzisko ułatwiające korzystnie z prysznica osobom starszym i kąpanie dzieci. Siedzisko może służyć, jako miejsce do ustawienia kosmetyków i przyborów kąpielowych. Dostępne są także brodziki o powierzchni antypoślizgowej, które zwiększają bezpieczeństwo podczas kąpieli.

Brodzik powinien być utrzymany w czystości ze względów higienicznych i estetycznych. Powinno się je czyścić delikatnymi płynami lub piankami, które nie zawierają ziarnistych, ostrych dodatków. Najbardziej odporne na zarysowania są brodziki emaliowane. Najważniejsze przy wyborze brodzika jest to, aby odpowiadał on potrzebom wszystkich członków rodziny i zapewniał komfortowe oraz bezpieczne korzystanie z kąpieli pod prysznicem.