Budownictwo na przełomie wieków

Budownictwo na przełomie wieków

Lata 90-te to niezwykle ciekawy czas w polskim budownictwie. Zmiana ustroju, okres sprzątania po PRL-u , szukanie inspiracji w budownictwie europejskim spowodowały zmianę stylu budowania. Dla klienta lub najemcy czas powstania budynku ma  niebagatelne znaczenie, jeżeli chodzi o koszty wynajmu/zakupu i utrzymania mieszkania (remonty, ceny opłat).

Wielkie zmiany w budownictwie

            Lata 90-te to okres powolnego wycofywania wielkiej płyty, symbolizującej  budownictwo PRL-u, pojawiania nowych technologii, nowoczesnych materiałów budowlanych i deweloperów niemających doświadczenia na rynku budowlanym w  Polsce.  Firmy deweloperskie metodą prób i błędów zdobywały doświadczenie i zaufanie klientów, choć nie obeszło się bez medialnych wpadek i spektakularnych upadków.  Firmy produkujące na potrzeby budownictwa nie miały doświadczenia, przecierały szlaki w stosowaniu nowoczesnych technologii, przez co ich produkty z początku lat 90- tych nie były jakościowo dobre i nie spełniały oczekiwań klientów. Już pod koniec lat 90-tych, jakość materiałów budowlanych polepsza się,  a materiały budowlane są solidne.

Domy jednorodzinne w latach 90-tych

            Prawdziwą rewolucje przeszły domy jednorodzinne – zaczęto budować większe domy – ludzie poczuli potrzebę posiadania większego metrażu mieszkalnego po latach spędzonych w niewielkich mieszkaniach. Lata 90-to czas różnorodności i wyróżniania się pośród innych budynków – dom musiał być inny niż sąsiada– modne stały się  skośnie, asymetryczne dachy, dobudówki. Najchętniej budowane domy piętrowe z pokojami na półpiętrach i poddaszu. Rozpoczęła się era większych łazienek.  Asymetryczna bryła domu i dachu stwarzała doskonałe warunki do tworzenia  balkonów i tarasów na różnych wysokościach. Często budowano domy jednorodzinne z dwoma lub trzema balkonami. Wynikało to z przyzwyczajeń ludzi wyniesionych  mieszkań w blokach z wielkiej płyty, w których balkon był standardem. Przeniesiono ten trend do budownictwa mieszkaniowego.  Pojawiło się także nawiązanie do pałaców – część inwestorów chciała, aby ich domy przypominały minipałce. Wieżyczki i kolumny przy wejściu to popularna w tamtym czasie dekoracja budynku. Powierzchnia domów była dość różnorodna od 80 do 100 metrów kwadratowych do wielkich rezydencji.

Wady budownictwa lat 90-tych.

            Wadą budownictwa ostatniej dekady XX wieku było słabej jakości ocieplenie budynku, wynikające z tego, że firmy łączy w jednym produkcie kilka typów izolacji.  Minusem budownictwa  lat 90-tych był brak infrastruktury, np.: wind w blokach, placów zabaw, czy terenów zielonych w okolicy bloków.  Z upływem lat dobudowano place zabaw i wykonano skwerki zielone wokół budynków.

Budownictwo ostatniej dekady XX wieku z nabieraniem kolorów  –   odważne zestawienia kolorystyczne to znak rozpoznawczy epoki. Różowy z morską zielenią, pomarańczowy  z brązem, różowy i żółty to dość częsta kolorystyka bloków w latach 90-tych.  Ludzie cieszyli się, że po latach szarości, ich bloki nabrały koloru i stały się ładniejsze.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *