Wybudowanie nowego domu w cenie mieszkania wydaje się czymś niemożliwym. Mieszkania najczęściej kupowane są centrach miast lub dzielnicach, których znajdują się firmy, oferta edukacyjna i są dobrze skomunikowane z centrum miasta. Ceny mieszkań w centrum wielkich miast są astronomiczne. Metraż jest niewielki, okolica głośna i duża liczba sąsiadów, których imion nie znamy i nie utrzymujemy z nimi bliższych relacji. Za cenę mieszkania w centrum dużego miasta, na nawet taniej, można wybudować niewielki dom parterowy na przedmieściach lub na wsi położonej w pobliżu miasta.
Zalety niewielkiego domu na przedmieściach
Mając do wyboru niewielkie mieszkanie w centrum miasta, a dom do 115 m2 na przedmieściach, wiele osób wybiera drugą opcję. W miastach mieszkanie 3 pokojowe 50-65 m2, kosztuje nawet 400 tysięcy złotych. Właściciel nie ma wpływu na układ pokoi, czy rodzaj ogrzewania. Dom parterowy na przedmieściach można postawić za ok 210 -320 tys. złotych, przy założeniu, że przyszły właściciel kupuje gotowy projekt. Za mieszkanie w centrum miasta można zapłacić tyle samo, co za wykup działki i wybudowanie domu na przedmieściach lub na wsi.
Dom parterowy na przedmieściach to o wiele większa przestrzeń mieszkalna i swoboda, zapewniona prywatność, i możliwość częstego kontaktu z przyrodą oraz swój kawałek ogródka.
Gotowy projekt domu
Pracownie architektoniczne oferują projekty tanich w budowie domów parterowych na przedmieściach. Wyróżniają się ekonomicznymi rozwiązaniami w zakresie budowy przy zachowaniu estetyki i nowoczesnego wyglądu. Są to domy o zwartej bryle, z prostym dachem, bez dodatków, które podnoszą koszty budowy. Elegancja zostaje podkreślona przez ciekawe elementy elewacji, np.: różne tekstury tynków, drewniane i kamienne okładziny. Każdy projekt jest dokładnie opisany i rozrysowany. Przyszły nabywca może zorientować się w rozkładzie pomieszczeń i ich wielkości, po czym wybrać projekt domu spełniający jego oczekiwania.
System gospodarczy w budowie domu
Na koszty budowy domu wpływa proces budowy. Wynajęcie ekipy budowlanej do wszystkich prac, powierzenie jej zakupu materiałów budowlanych znacznie podwyższa koszty budowy domu parterowego na przedmieściach. System gospodarczy polega na tym, że właściciel wykonuje część prac samodzielnie, znajduje fachowców i kupuje materiały budowlane. Poleca się zatrudnienie kierownika budowy, który zapewni prawidłowy przebieg prac i fachowo sprawdzi wykonane elementy domu, a później cały budynek. Biura mają przygotowane dokładne kosztorysy inwestycji, jednak inwestor decydując się na system gospodarczy budowy domu parterowego na przedmieściach, może zmienić poszczególne pozycje w kosztach.
Budowa domu w cenie mieszkania jest możliwa i jest to świetny pomysł, aby zrealizować swoje marzenie i zamieszkać w domu na przedmieściach. Zaletą domu jednorodzinnego jest możliwość aranżacji przestrzeni wokół domu według potrzeb właściciela i jego rodziny oraz brak problemów z parkowaniem – własny garaż przeważnie dwustanowiskowy.
Dodaj komentarz