Osoba, która pragnie w swoim domu jednorodzinnym ma nie lada dylemat: kupić dom z rynku wtórnego, czy wybudować własny. Budowa domu to proces długotrwały i bardzo kosztowny. Zdecydowanie taniej i szybciej jest kupić dom z rynku wtórnego. Tam samo jak nowy budynek spełnia oczekiwania – jest posesja, miejsce na ogródek, grilla i altankę. Posiadanie swojego domu to przede wszystkim wygoda  i spełnienie marzeń.

Wizualizacje nowych domów

 Mieszkając przez wiele lat w bloku lub kamienicy, człowiek marzy o  domku w cichym miejscu, w niewielkim oddaleniu od centrum miasta. Ofert deweloperów budujących domy jest sporo. Inwestycje położone są w ładnych okolicach, zawierają udogodnienia dla mieszkańców. Do kupna domu zachęca kolorowa wizualizacja, która pokazuje, jak będzie wyglądała okolica, kiedy deweloper zakończy swoje dzieło. Nowe domy powstają z ekologicznych materiałów, mają podwyższony standard wykończenia wnętrz. Jednak wiele osób obawia się kupowania nieruchomości w ciemno jeszcze przed powstaniem domu, tylko na podstawie projektu. Dla nich to jak kupowanie kota w worku. W przypadku rynku pierwotnego klient wpłaca zaliczkę na dom, którego budowa jest planowana lub jest w trakcie budowy i nie wie, jaki będzie efekt, czy nie zdążą się okoliczności, które spowodują, że inwestycja będzie opóźniona lub do niej nie dojdzie.

Skończona inwestycja

Kupowanie domu z rynku wtórnego jest bezpieczniejsze niż w przypadku rynku pierwotnego – klient ma pewność, że dom istnieje. Widzi skończoną inwestycję wie, w jaki sposób dom jest ogrzewany, kiedy był przeprowadzany remont, może zaplanować zmiany w wyglądzie domu,  w wyposażeniu wnętrz. Oglądając wybrany dom z rynku wtórnego, przyszły nabywca widzi okolicę, za zgodą dotychczasowego właściciela może obejrzeć nieruchomość i posesję.  Przed zakupem warto zwrócić uwagę na stan techniczny domu, czyli na kilka bardzo ważnych elementów.

Sprawdzenie stanu technicznego domu

Ocena stanu technicznego domu z  rynku wtórnego jest gwarancją bezpieczeństwa domowników.  Na oglądanie domu, warto przyjść z kimś, kto zna się stanie technicznym budynków i pomoże wyłapać wszelkie usterki oraz oceni ich wpływ na stan domu. Jednym z najważniejszych elementów budynku jest konstrukcja pokrycia dachowego. Co do stanu dachu nie może być żadnych zastrzeżeń, ponieważ   jest on jednym z najważniejszych filarów bezpieczeństwa domu. Z dachu nie powinno nic przeciekać. Koniecznie trzeba sprawdzić miejsce styku dachu ze ścianami oraz stan rynien. Wilgoć i wystające przewody powinny zaniepokoić przyszłego nabywcę.  Ściany powinny być wolne od pęknięć i dziur. Okna powinny być szczelne, ponieważ od ich stanu zależy ciepło w budynku.

Oglądając dom z rynku wtórego, należy zwrócić także uwagę na stan podłóg – o obecność nierówności i dziur. Jeżeli dom ma więcej niż 30 lat, to trzeba liczyć się  z możliwością remontu różnych elementów i pojawienia się usterek już w trakcie mieszkania. Każdy remont sprawia, że wygląd domu zbliża się do ideału, który wymarzył sobie właściciel.