Szafy narożne: jakie funkcje mogą pełnić?

Coraz więcej osób decyduje się na meble projektowane na wymiar. Nic dziwnego – pozwalają one lepiej zagospodarować przestrzeń. Jednym z interesujących, bardzo praktycznych rozwiązań są szafy narożne. Da się je wykonać w dwóch wersjach: zewnętrznej i wewnętrznej. Różnica dotyczy usytuowania względem ścian w pomieszczeniu. Dlaczego warto rozważyć zakup takiego mebla, zaprojektowanego specjalnie pod dane mieszkanie?

Garderoba dla dwóch osób

Nowoczesny mebel, ustawiony w rogu sypialni, to świetne miejsce dla pary do przechowywania odzieży. Każdy może przechowywać swoje ubrania w wybranym skrzydle szafy narożnej. Zainstalowanie w obydwu częściach drzwi przesuwnych ułatwi sięganie do środka. Dwie osoby są w stanie robić to jednocześnie, bez trącania się i przeszkadzania sobie nawzajem. Fronty szafy warto  dostosować do pozostałych mebli. Przykładowo może to być laminowana płyta, pokryta okleiną w barwie ramy łóżka. Dodatkowo dobrym pomysłem jest podzielenie drzwi na dwie części, z czego jedna będzie lustrzana. Nie tylko ułatwi to codzienne kompletowanie ubioru, lecz także uczyni pomieszczenie jaśniejszym i optycznie większym.

Garderoba + schowek: szafa narożna dwufunkcyjna

Kolejne zastosowanie uwzględnia podział mebla na dwie części, pełniące różne funkcje. Staje się on wtedy miejscem do przechowywania odzieży, a także schowkiem – np. na akcesoria do sprzątania. Taka szafa narożna sprawdzi się w trudno ustawnym przedpokoju. Jeżeli korzysta z niej więcej osób, można ustalić, że część „ubraniowa” przeznaczona jest wyłącznie na odzież wierzchnią wszystkich domowników.

Drugie skrzydło pomoże ukryć takie przedmioty jak:

  • odkurzacz,
  • wiadro z mopem,
  • środki chemiczne,
  • ściereczki do kurzu,
  • zmiotki i szufelki.

Pozwoli to zachować porządek w domu. Wszystkie utensylia są w jednym miejscu – wiadomo więc, gdzie czegoś szukać w razie potrzeby. Nie leżą one na widoku, lecz są zasłonięte estetycznym frontem szafy. Przesuwne drzwi sprawiają, że mebel nadaje się nawet do wąskich, mniej ustawnych wnętrz. Pamiętaj, że możesz też zdecydować o głębokości obydwu części – a nie musi ona być identyczna! Na garderobę przyda się na pewno więcej miejsca.

Szafa narożna a podział przestrzeni mieszkania

W nowoczesnych apartamentach funkcjonalny podział mieszkalnej przestrzeni jest kluczowy dla komfortu lokatorów. Po co jednak stawiać niepraktyczne ściany? Oddzielenie przedpokoju od salonu czy rozdział części dziennej od kuchennej da się zrealizować za pomocą ergonomicznych, wykonanych na wymiar mebli.

Zewnętrzna szafa narożna pozwala wytyczyć ciąg komunikacyjny na odcinku przedpokój – pokój dzienny. Skrzydło skierowane frontem na korytarz znów może tu pełnić funkcję garderoby. Natomiast to prostopadłe do niego, otwierane na część dzienną, sprawdzi się jako przestrzeń do rozplanowania kącika telewizyjnego wraz z półkami na książki.

Pokój dla dwójki dzieci

Często szafy narożne wewnętrzne okazują się znakomitym rozwiązaniem aranżacyjnym w pokoju dwóch pociech. Każde dziecko ma swoją część, w której przechowuje wszelkie przedmioty – od zabawek, poprzez książki, po ubrania. Ważne, aby mali lokatorzy mogli swobodnie i bez problemu korzystać z tego mebla. Przyda się zatem system cichego domyku, zapobiegający przytrzaśnięciu palców, a także przemyślany podział w środku. Właściwa liczba półek i odpowiednia głębokość to podstawa, by szafa była praktyczna.

A co z frontami? Młodsi domownicy niekoniecznie marzą o drzwiach przesuwnych z pięknym usłojeniem czy tych jednolitych – np. białych. Rozwiązaniem jest więc płyta z barwną okleiną lub bezpieczne szkło, pokryte wybraną grafiką. W komandor.pl jesteśmy w stanie zaprojektować i stworzyć takie drzwi do szafy narożnej z niemal dowolnym wzorem. Ulubione postacie z anime? Idol piłkarski lub muzyczny? A może po prostu uroczy zwierzak? Wszystko to może znaleźć się na froncie dziecięcej szafki. Estetyczny w rozumieniu dziecka mebel będzie zachęcał do korzystania z niego… A to pozytywnie wpłynie na wykształcanie w młodym człowieku dobrego nawyku porządkowania swojego otoczenia.

Narożne szafy w pracy

Tego typu meble są niezwykle popularne w przestrzeniach publicznych. Biurowa szafa, usytuowana w rogu, pomoże uporządkować dokumenty. W jednym skrzydle niechaj będą przechowywane te, dotyczące zatrudnionych obecnie pracowników. Drugie może natomiast gromadzić wszystko, co związane z aktualnie prowadzonymi rekrutacjami. Podobnie sytuacja wygląda w innych zakładach pracy. Kluczowe jest to, by łatwo dostać się do potrzebnych faktur, umów lub archiwum projektów.


Kąty pomieszczenia wcale nie muszą być trudną do zagospodarowania przestrzenią w domu. Szafa narożna wewnętrzna, wykonana na wymiar, rozwiąże ten problem. Tymczasem podział lokum na umowne części da się zrealizować za pomocą narożnych szaf zewnętrznych. Jak widzisz, jest to uniwersalny i bardzo przydatny element wyposażenia. Zastanów się więc, gdzie mogłaby ona stanąć w Twoim domu!