Zasady doboru koloru ogrodzenia

Zasady doboru koloru ogrodzenia

Czasy, kiedy królowały niskiej jakości drewniane płoty lub różnokolorowe żelazne ogrodzenia minęły bezpowrotnie. Właściciele przywiązują wagę do tego, aby ogrodzenie było eleganckie i zwracało uwagę osób przechodzących obok posesji.  Ogrodzenie musi zapewniać bezpieczeństwo domownikom i pięknie komponować się  całością terenu, czyli być wizytówką domu.  Istotne jest nie tylko to, z czego je wyprodukowano, ale także kolorystyka.

Jak wybrać barwę ogrodzenia?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, jak wybrać kolor ogrodzenia. Kolor powinien nawiązywać do jakiegoś elementu  elewacji budynku, np.: barwy dachu, balustrady tarasu, stolarki okiennej, a nawet kostki brukowej. W ten sposób podkreśla się spójność ogrodzenia z budynkiem. Najczęściej ogrodzenie dobierane jest pod kolor dachu lub okien. Nie poleca się wybierania barwy ogrodzenia do koloru całej elewacji. Innym sposobem wybrania koloru płotu zastosowanie kontrastu, np.: czarne ogrodzenie na tle białej elewacji. Kolor ogrodzenia może nawiązywać do ogrodu i mieć odcień zieleni. Odcień furtki, bramy wjazdowej i płotu powinien być identyczny. Kolor ogrodzenia może być spójny nawet z barwą kostki brukowej, czy latarni w ogrodzie. Przy podjazdach ułożonych z  czerwonej kostki, pięknie wygląda płot w kolorze mahoniu lub wiśni. Do bruku w odcieniach brązu, pasują ogrodzenia drewniane lub w kolorze czarnym. Szary płot w ciemniejszym tonie znakomicie wygląda na tle grafitowej kostki brukowej.

Szary antracytowy – najmodniejszy kolor ogrodzenia

Jest to najmodniejszy kolor płotów od kilku sezonów.  Stopniowo wypiera wszystkie jasne barwy i zieleń.  Szary antracytowy to kolor uniwersalny, który dodaje posesji luksusu i sprawia, że całość wygląda elegancko. Sprawdza się do otoczenia domów o białej lub szarej elewacji, prostej bryle i dachu. Wpisuje się w nowoczesne trendy w budownictwie, a jednocześnie pięknie wygląda na prostych, wręcz klasycznych ogrodzenia. Jest ich ozdobą. Kolor szary antracytowy można łączyć z białymi murami oddzielającymi przęsła. Jeżeli między przęsłami znajduje się kamień, to powinien być jaśniejszy niż całość ogrodzenia.

Ogrodzenia betonowe

W przypadku ogrodzenia betonowego, które zasłania widok na posesję, do wyboru są odcienie szarości. Choć świetnie zabezpiecza posesję przed spojrzeniami gapiów oraz kurzem i brudem unoszącym się z ulicy, to jednak może przytłaczać, dlatego dobrym rozwiązaniem jest jaśniejszy odcień szarości.

Inne modne kolory płotów

Producenci ogrodzeń stale poszerzają gamę kolorystyczną swoich produktów. Ciepłe brązy, beże, grafit, delikatny błękit, mahoń to kolory dla osób, które dobierają wygląd ogrodzenia do stylu domu. Wysoka jakość wykończenia ogrodzeń i elementy ozdobne sprawiają, że bez względu na kolor każde ogrodzenie wygląda elegancko.

Ogrodzenie posesji to inwestycja na wiele lat i dlatego nie warto przy jego wyborze kierować się chwilową modą, jeżeli chodzi o kolor. Najważniejsze, aby dobierając kolor ogrodzenia uzyskać spójny wygląd posesji.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Zasady doboru koloru ogrodzenia”

  1. Awatar Wiola B
    Wiola B

    Moje ogrodzenie jest spójne z kolorem dachu – kolor szary antracytowy. Ma kilka zalet- wygląda elegancko, wyróżnia się na osiedlu i nie brudzi się tak szybko jak betonowe ogrodzenie. Znakomicie wygląda na tle zieleni, bo ładnie kontrastuje. Pasuje też do szaro- różowej kostki, którą mam wyłożony pojazd i ścieżkę do domu. Dzięki temu posesja i dom tworzą jedną kompozycyjną całość. Nie żałuję wymiany jasnego ogrodzenia na ciemniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *