Wełna w rolce czy płytach – od czego zależy wybór

Wełna mineralna to najpopularniejszy materiał przeznaczony do izolacji budynków. Posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne, świetnie sprawdza się w izolacji akustycznej, a także jest materiałem niepalnym, co zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Na rynku dostępne są rozmaite warianty wełny mineralnej – przede wszystkim wełna skalna i wełna szklana. Materiał izolacyjny można kupić w formie rolek oraz w formie płyt. Który rodzaj wybrać?

Wełna mineralna w rolce

Wełna izolacyjna w rolce to najczęściej wełna szklana. Produkuje się ją z tłuczonego szkła bądź kwarcu. Po odpowiedniej obróbce, między innymi termicznej, wełna uzyskuje strukturę zbliżoną do waty. Jest miękka, a jednocześnie sprężysta. Charakteryzuje się niższą gęstością, a więc także niższą masą w porównaniu do wełny skalnej. Forma rolek pozwala na zwinięcie materiału izolacyjnego i jego dokładne skompresowanie, co dobrze sprawdza się w transporcie. Po rozpakowaniu wełna mineralna szybko uzyskuje pożądany kształt.

Wełna mineralna w formie płyt

Wełna mineralna skalna jest materiałem o bardzo zbliżonych właściwościach – również charakteryzuje się doskonałą izolacją termiczną oraz akustyczną. Największą różnicą w porównaniu do wełny szklanej jest wyższa gęstość. Z tego względu najczęściej przyjmuje formę mat lub płyt. Zgodnie ze swoją nazwą wełna mineralna skalna powstaje w procesie obróbki kamienia. Materiały odpadowe najczęściej pochodzące z bazaltu lub specjalnego brykietu po odpowiedniej obróbce, podobnie jak wełna szklana, przyjmują pożądaną strukturę waty.

Wybór zależny od zastosowania

Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia, na który rodzaj wełny się zdecydować. Odpowiedź na to pytanie jest prostsza niż mogłoby się wydawać. Wełna mineralna skalna, czyli w formie płyt doskonale sprawdza się w izolacji ścian zewnętrznych budynków, a gdy to konieczne także izolacji ścian wewnętrznych (gdzie chodzi przede wszystkim o izolację akustyczną).

Wełna mineralna szklana, która charakteryzuje się niższą gęstością jest dostępna w rolkach. To odpowiedni materiał do izolacji dachu skośnego. Pierwsza warstwa izolacji po rozwinięciu rolek szczelnie wypełnia przestrzeń między krokwiami dachu, a na niej układa się kolejną warstwę izolacji z pomocą rusztowania.

Niezależnie od tego, czy chodzi o wełnę w rolkach czy w formie płyt, przy wyborze materiału izolacyjnego należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła – im jest on niższy, tym lepiej.