Grill ogrodowy - gdzie i dlaczego warto go kupić

Lato zbliża się do nas wielkimi krokami. Nadszedł zatem czas, aby rozpocząć przygotowania do sezonu grillowego. Jest to zajęcie tym przyjemniejsze, im lepszy posiadamy do tego sprzęt. Oferta na grille ogrodowe jest bez wątpienia bardzo szeroka. Co zatem wybrać? I na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Jakie są rodzaje grilli?

Zanim dojdzie do zakupu, warto poznać rodzaje grilli. Ze względu na rodzaj zasilania wyróżnia się:

Grille węglowe

Jest to najbardziej klasyczny i przez to najczęściej spotykany model grilla. Do specjalnego pojemnika należy wsypać węgiel, rozpalić przy użyciu rozpałki, a następnie położyć ruszt z ulubionymi potrawami.

Grille gazowe

Cieszą się niemal tak dużą popularnością jak grille węglowe. Można je zabrać praktycznie wszędzie, gdyż nie wymagają podłączenia do prądu elektrycznego. Do działania wymagają zastosowania butli z gazem.

Grille elektryczne

Grill ogrodowy bywa również zasilany sieciowo. To bez wątpienia ogromne ułatwienie, ponieważ odpada wówczas czasochłonne rozpalanie, a nasza rola ogranicza się do włączenia urządzenia i ustawienia właściwej temperatury.

Gdzie kupić grill?

Wybierając urządzenie idealne, dzięki któremu można szybko przygotować pyszne i aromatyczne dania, warto wziąć pod uwagę zarówno nasze indywidualne preferencje, jak i częstotliwość użytkowania grilla oraz otoczenie, w którym będziemy z niego najczęściej korzystać. Ważne kryterium to również kwota, którą chcemy przeznaczyć na sprzęt do grillowania.

Planując zakup grilla ogrodowego, warto zatem wybrać jak najlepszą ofertę. Nie jest natomiast tajemnicą, że wysoka jakość sporo kosztuje. Ceny tego urządzenia potrafią być mocno zróżnicowane. Warto zatem przejrzeć ogłoszenia grille ogrodowe w serwisie, który umożliwia sprzedaż lub zakup używanego urządzenia w atrakcyjnej cenie.

Podstawowe parametry grilla ogrodowego

Decydując się grill ogrodowy mamy z reguły chęć przyrządzania potraw dla co najmniej kilku osób. Urządzenie tego typu powinno zatem cechować się określonymi parametrami.

Wybierając grill ogrodowy warto więc zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

  • czyszczenie – niektóre modele urządzeń są wyposażone w wyjmowane ruszty, co znacząco ułatwia utrzymanie ich w należytej czystości
  • mobilność – grille ogrodowe o sporych gabarytach trudno przenieść w wyznaczone miejsce, warto zatem zwracać uwagę na urządzenia, które posiadają wygodne kółka
  • wytrzymała konstrukcja – jakość wykonania urządzenia i jego stabilność są szczególnie ważne jeśli często grillujemy podczas wietrznej pogody.
  • materiały – dobrej jakości grill ogrodowy powinien posiadać ruszt wykonany z żeliwa lub ze stali nierdzewnej
  • dodatkowe funkcje – dotyczą przede wszystkim grilli gazowych lub elektrycznych. Decydując się na zakup takiego modelu warto sprawdzić czy posiada system sterujący
  • popielnik gromadzący spalone kawałki węgla drzewnego
  • dodatkowe wyposażenie – kupując grill ogrodowy niejednokrotnie można także liczyć na części zamienne lub akcesoria do grillowania takie jak tacki i szczypce.

W dzisiejszych czasach bardzo trudno znaleźć osobę, która nie lubi potraw z rusztu lub choćby biesiadowania przy grillu. Niezależnie jednak od tego, co na nim najczęściej przyrządzamy, czas spędzony przy grillu jest zawsze bogaty zarówno w pyszne potrawy, jak i miłe chwile w rodzinnym lub przyjacielskim gronie.