Dobieranie zestawu wypoczynkowego

Salon to miejsce reprezentacyjne i wypoczynkowe. Tutaj spędza się najwięcej czasu i przyjmuje gości. W salonie powinno znaleźć się miejsce do wypoczynku. Zestaw wypoczynkowy to klasyczne rozwiązanie, które od wielu lat sprawdza się w salonach. Podstawowymi elementami zestawu wypoczynkowego są sofy i fotele. W połączeniu z umiejętnie dobranymi akcesoriami umożliwiają stworzenie przytulnego gniazdka.

Dopasowanie do wielkości przestrzeni

Zestaw wypoczynkowy do salonu powinien być dobrany do wielkości pomieszczenia. W dużym salonie zestaw wypoczynkowy może stanowić jego centrum. Jeżeli salon ma mniejszą powierzchnię, to lepiej jest go wkomponować w całość wystroju. W przestrzennym salonie znakomicie sprawdzą się narożniki i szezlongi podkreślające gust domowników. W kawalerkach najlepiej wyglądają zestawy o prostym kształcie, lekkie w pastelowych kolorach. W salonie o znacznych rozmiarach mogą pojawić się  masywne, drewniane meble w ciemniejszych odcieniach brązu.

Umieszczenie zestawu wypoczynkowego

Funkcjonalne i wygodne jest umieszczenie zestawu wypoczynkowego w oddaleniu od ciągów komunikacyjnych, np.: z daleka od drzwi prowadzących do innych pomieszczeń.  Można postawić zestaw przy oknie, co zapewni dużo naturalnego światła i pozytywnie wpłynie na efekt  aranżacji. Sprzęt RTV powinien znajdować się w pewnej odległości od kanapy.

Rodzaj obicia

W sprzedaży najczęściej spotyka się zestawy wykonane z tkanin, ekoskóry lub skóry. Zestaw wypoczynkowy do salonu tapicerowany różnymi rodzajami tkanin to wersja ekonomiczna, polecana dla osób, które cenią przytulność wnętrza. Meble z ekoskóry to kompromis między wytwornością a kosztami. Wygląda elegancko, przypomina skórę, a jest sporo tańszy od wersji skórzanej. Meble skórzane nadają się do dużego, reprezentacyjnego salonu.

Zestaw wypoczynkowy do salonu należy dobierać odpowiednio do charakteru tego miejsca – jeżeli chcemy, aby było to miejsce eleganckie, to warto postawić na droższe, skórzane meble. Do mniejszego salonu najlepiej wybrać zestaw tapicerowany tkaninami.