Dobrze zaprojektowane  oświetlenie to klucz do sukcesu wydarzenia kulturalnego, przedsiębiorstwa i podstawa ciekawego wystroju pomieszczeń prywatnych. Odpowiednio zaprojektowane światło ma wpływ na samopoczucie człowieka – może ułatwić odpoczynek lub zakłócić relaks. Dobrze dobrane oświetlenie ma olbrzymie znaczenie w sprzedaży różnorodnych produktów, ponieważ kąt padania światła, sprawia, że towar jest lepiej lub gorzej eksponowany.

Ekspert od projektowania światła

Wraz ze wzrostem świadomości na temat roli oświetlenia w życiu człowieka i w prowadzeniu biznesu powstała nowa, specjalistyczna profesja – zawód lighting designer, czyli projektanta oświetlenia. Osoba zatrudniona na tym stanowisku zajmuje się projektowaniem  oraz produkcją techniczną imprez, koncertów, eventów firmowych oraz innych wydarzeń, w których główną rolę będą odgrywać muzyka, światło czy  multimedia.   W  zakresie kompetencji tego pracownika leży przede wszystkim przygotowanie odpowiedniego oświetlenia. Właściwie dobrane światło to klucz do sukcesu danego wydarzenia lub sprzedaży danego towaru. Nastrój, którego częścią składową jest światło, potrafi zdziałać cuda, jeżeli chodzi o wystrój pomieszczenia i samopoczucie ludzi.

Projektowanie oświetlenia – połączenie sztuki i techniki

Lighting designer musi być nie tylko specjalistą w kwestiach technicznych związanych z oświetleniem, ale także artystą, który swoim projektem oświetlenia stworzy spójną całość. Projektowanie sztucznego oświetlenia jest dziedziną multidyscyplinarną, ponieważ łączy się z techniką, estetyką, kreacją. Projektowanie oświetlenia jest powiązane również z psychologią i socjologią, ponieważ światło ma wpływ na funkcjonowanie człowieka, jego wydajność w pracy i na decyzje zakupowe. Lighting designer to artysta, którego materią pracy jest światło, może pracować w branży architektury i urbanistyki, handlu lub w środowiskach artystycznych, np.: w teatrze, na planie filmowym, w telewizji lub na scenie muzycznej.

Zakres obowiązków projektanta oświetlenia

Zadaniem projektanta oświetlenia jest współpraca architektem w czasie projektowania w budynku. Zapewnia właściwą funkcjonalność budynku poprzez spełnienie wszystkich norm użytkowych w obszarze oświetlenia. Lighting designer dba także o właściwe oświetlenie budynku nocą.  W szeroko pojętej branży kulturalnej lighting designer współpracuje ze scenografem i reżyserem danego widowiska. Jego zdaniem jest dobranie światła w taki sposób, aby  stworzyło ono określony nastrój, scenografię, a nawet było częścią opowiadanej historii.

Prawidłowe oświetlenie ma ułatwia obserwowanie otoczenia, kreowanie nastroju i wpływa na poprawę bezpieczeństwa na ulicach i w budynkach.  Światło odgrywa znaczącą rolę w marketingu i w prezentacji budynków po zmierzchu. Dlatego ważne jest odpowiednie wykonanie instalacji świetlnej, która musi być dopasowana do warunków panujących w budynku lub na zewnątrz, do przeznaczenia obiektów architektonicznych oraz do potrzeb użytkowników.